KURSLARIMIZ
DGS

DGS Nedir?  

Dikey Geçiş Sınavı(DGS), üniversitelerin örgün öğretim yapan iki yıllık meslek yüksekokulu bölümlerinden ya da açık öğretim fakültelerinin iki yıllık bölümlerinden mezun olan veya olabilecek adayların girebileceği bir sınavdır.

Bu sınav sayesinde adaylar dört yıllık fakültelerde okuma şansına sahip olabileceklerdir.

 

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ayında yapılmaktadır. Sınava katılmak için herhangi bir yaş sınırı, sınav katılma sayısı, alttan ders, staj, mezun olunan yıl gibi kısıtlamalar yoktur. 
 

DGS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
 

26 Mayıs 2014 tarihinde yapılan açıklamaya göre DGS'de adaylara Sayısal Yetenek Testi'nde 60 Soru, Sözel Yetenek Testi'nde 60 soru olmak üzere toplam 120 soru yöneltilecektir. Sınav süresi 140 dakikadır.

 

DGS'de verilen süre Sayısal Yetenek Testi'ndeki sayısal akıl yürütme (sayısal mantık) soruları ve Sözel Yetenek Testi'ndeki uzun paragraf ve sözel mantık soruları nedeniyle yeterli gelmemektedir. Bu yüzden DGS'ye hazırlanırken özel bir eğitim almak; soru tarzını, soruların püf noktalarını ve pratik çözüm tekniklerini öğrenmek bu sınav için verilen süreyi en verimli düzeyde kullanabilmek için gereklidir.

 

DGS'ye ne kadar iyi hazırlanmak gerektiğinin göstergesi olarak şunu söyleyebiliriz. Bu sınava 2011'de 118 bin kişi katılmış ve 24 bin kişi yerleşmiştir. 2012'de sınava 129 bin, 2013'de sınava 160 bin, 2014'de ise 205 bin, 2015'te 220 bin kişi katılmıştır. Dolayısıyla her geçen sene sınava giren kişi sayısı artmakta olduğundan bu sınava iyi hazırlanma gerekliliği kurs ihtiyacını doğurmuştur.   
 
 

 

AŞAĞIDA GEÇİŞ YAPABİLECEĞİNİZ BÖLÜMLER VE OKULLARIN TABAN PUANLARI YER ALMAKTADIR;

 

KENDİ BÖLÜMÜNDEN HANGİ BÖLÜMLERE GEÇİŞ YAPABİLİRİM?

 

2018 DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) TABAN PUANLARI?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A-Sınav Öncesi ve Sınava Kadar Olan Süreç ile İlgili Sorular

1-Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

-Önlisans mezunlarının katılabildiği 4 senelik lisans öğrenimine geçiş yapmak için her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavdır.

2-Dikey Geçiş Sınavındaki soruların içeriği ve dağılımı nedir?

-Dgs’de sayısal ve sözel sorular genelde mantığa yöneliktir ÖSS ile benzerlik göstermez logaritma ve permütasyon gibi zor konular bulunmaz,

3-Puan hesaplaması nasıldır, kaç net ile istediğim bölüme girebilirim?

-Katsayılar her sene sınava giren kişi sayısına göre değiştiğinden her sene puan hesaplanması farklı olur, sitemizde her yıl puan hesaplama robotu güncellenmektedir.

-Öncelikle istediğiniz bölüme kaç net ile girebileceğiniz AÖBP’niz ile orantılıdır (bkz. AÖBP nedir?) o yüzden biz size şu kadar net yaparsanız şu bölüme girersiniz dememiz yanlış olacaktır. Zaten hedefinizin de 80’de 80 olması gerekmektedir bu yarışta bir soru bir soru bile önemlidir o yüzden yapacağınız netler belli olsa bile sadece o netleri yapmak için çalışmanıza imkan yoktur çünkü yukarda da gördüğünüz gibi soru dağılımı her sene değişebilir.

4-Sınava başvurular ne zaman?Başvuru formlarını nereden alabilirim?

-Genelde Mayıs ayı içinde başvurular gerçekleşmektedir.Başvurular Meslek Yüksekokulları Müdürlükleri, ÖSYM İl Sınav Yöneticilikleri ve AÖF Bürolarından yapılmaktadır.

5-Sınav ne zaman,nerelerde yapılır?

– Sınav genelde Temmuz ayının ikinci haftası Pazar günü Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılır.

6-Sınava kaç kez girme hakkım vardır, mezun olduktan sonra kaç sene sınava girebilirim?

– Sınava giriş sayısı açısından herhangi bir sınır yoktur.  ( Not: 2007 sınavı dahil daha önceki senelerde bir aday sınava en fazla 3 defa girebiliyordu. Bu sınır kaldırıldı. )

7-Sınava ikinci kez girmeyi düşünüyorum bir önceki yıl kazanmıştım başvurabilir miyim,başvurabiliyorsam herhangi bir puan kesintisi olur mu?

-Sınavı bir önceki yıl kazanmış olsanız bile sınava girebilirsiniz . Fakat puanınızda düşme olacaktır.

8-Sınava girmekten vazgeçtim başvuru sırasında bankaya yatırdığım parayı geri alabilir miyim?

-DGS Kılavuzunda belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır.

9-Sınava giriş belgemi kaybettim veya belgem elime ulaşmadı ne yapmalıyım?

-Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar, kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM bürolarına ve genel merkezlerine başvurabilirler. Sınava giriş belgeniz olmadan kesinlikle sınava giremezsiniz.

 B-Tercih ile İlgili Sorular

1-Tercihlerimi sınavdan öncemi yoksa sonramı yapacağım?

-DGS’de tercihler 2009 yılından itibaren sınavdan sonra yapılmaktadır. 2000 ve 2008 yıllarıda dahil olmak üzere geçmiş yıllarda yapılan DGS’de tercihler sınavdan önce yapılmakta idi. Tercih yaparken ilk tercihinize yüksek puanlı bir yeri yazabilirsiniz eğer açıkta kalmak istemiyorsanız en son tercihinize de en düşük puanlı yeri yazabilirsiniz. Tercih yaparken tercihleriniz arasında çok büyük puan farklılıklarının olmamasına ve asıl baz alınacak kriterin genel olarak ilgili fakülte bölümüne kaç net ile yerleşildiğine dikkat ediniz.

2-Kaç tercih yapabilirim?

-2009 DGS ile birlikte tercih sayısı 18’e çıkarılmıştır. ( 200 ve 2008 DGS dail olmaka üzere şimdiye kadar uygulan DGS’lerde 8 tercih yapma hakkı tanındı.)

3-Tercihlerimde istediğim bölümü yazabilir miyim?

-Tercihlerinizde sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümleri tercih edebilirsiniz.Nereleri tercih edebileceğinize buradan bakabilirsiniz.

4-Tercihlerde geçmiş yılların puanlarına bakarak Lisans bölümü seçmek ne kadar doğru?

-Dikey Geçiş yapılabilen bölümlerin kontenjanları ne yazık ki çok az sayıda.Bu sebepten bazı bölümlerin puanlarında ciddi şekilde oynamalar olabiliyor(5-20 arası).Puanları sadece fikir verme açısından değerlendirerek tercih yaparsak en doğru kararı vermiş oluruz.

5-Lisans bölüm puanları nasıl belirleniyor?

-Lisans puanları ÖSYM sınavlarında olduğu gibi tamamen öğrencilerin tercihlerine göre belirlenir.Kılavuzda verilen puanlar sadece öğrenciye fikir vermesi için yazılmıştır.Örnekle açıklamak gerekirse farz edelim Boğaziçi üniversitesi işletme bölümünün 3 kontenjanı olmuş olsun DGS birincisi ve ikincisinin ilk tercihlerinde bahsettiğimiz bölüm olsun,DGS yirmi binincisine kadar kimse tercih etmemiş DGS 20 000.sininde ilk tercihi Boğaziçi işletme ise bölüme girer bölümün puanı da DGS 1. ve 2. sine bakılmadan son giren kişinin puanı yani DGS 20 000.sinin puanı olur.

C-Sınav ile İlgili Sorular

1-Sınavın içeriği ve yapısı nedir?

-Sınav sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki bölümden oluşur.Hem sayısal hem sözel soruları genel olarak mantık yürütebilme yeteneğinizi ölçen sorulardır.

2-Kaç adet soru sorulur?

-Sınav 80 sayısal ve 80 sözel olmak üzere toplam 160 sorudan oluşur.

3-Sınavın süresi ne kadardır?

-180 dakika yani 3 saat süreniz vardır.

4-Puanlamada neler dikkate alınır?

-Puanlama sınavda yaptığınız soru adeti ve öğrencisi olduğunuz myo bölümündeki başarı sıra puanınız (aöbp) toplanarak oluşur.2004 DGS den itibaren ÖSS puanının etkisi kalmamıştır.

5-Kılavuzda yazılan sözel ve sayısal puanlar neyi ifade eder?

-Kılavuzda verilen puanlar katsayılardır.Bu seneki kılavuzda sayısal öğrencisi için bir matematik sorusu 3 puan olarak verilmiştir.Bu puan sınavdaki soruların çözülme oranına göre standart sapmayla çarpılır ve net puan çıkar 3 olan ham puan yaklaşık olarak 1,5 (+- 0,2) olur.

6-ÖBP ve AÖBP nedir? Farkları nelerdir?

-ÖBP:Açılımı Önlisans Başarı Puanıdır.Bölümünüzdeki başarı sırasına göre belirlenir.

AÖBP:Açılımı Ağırlıklı Önlisans Başarı puanıdır.ÖBP den farkı bölümünüzdeki arkadaşların DGS deki başarısına göre belli bir puanın ÖBP ye eklenmesidir.Sınavda dikkate alınan puanınız AÖBP dır.

7-Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanını (AÖBP) nasıl hesaplayabilirim?

-Kılavuzda anlatılmıştır nasıl hesaplandığı ama bu yöntem çok karışıktır.Kabaca anlatmak gerekirse bir kişinin AÖBP’si şu şekilde hesaplanabilir.

Sınıf birincisi 80 tam puan alır.

Sınıf ortalamasının üstünde notu olan kişiler 70-79 arası puan alır.

Sınıf ortalamasına yakın notu olan kişiler 60-69 arası puan alır.

Sınıf ortalamasının altında notu olan kişiler 50-59 arası puan alır

Sınıf sonuncusu 30-49 arası puan alır.

8-Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanını (AÖBP) her sene değişir mi?

-ÖBP puanınız bir kere hesaplanır ve eğer siz mezun olduktan sonra başka kimse mezun olmaz ve sınava girmez ise puanınız değişmeyecektir fakat sizden sonra mezun olupta sınava giren olursa ÖBP puanı sıralaması değişecek ve buna bağlı olarakta AÖBP değişecektir yalnız fazla bir oynama olmayacaktır.

D-Sınav Sonrası Süreç ile İlgili Sorular

1-Sınavdaki soruları ertesi gün medyada yer alır mı?

-Sınav soruları ertesi gün www.osym.gov.tr de yayınlanır.

2-Sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

-Sınav sonuçları genel olarak sınav tarihinden itibaren 1 ay içinde www.osym.gov.tr adresinden açıklanır.

3-Sınav sonuç belgesi elime ne zaman ulaşır?

-Sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 3 hafta içinde elinize ulaşması gerekmektedir.

4-Sınav sonuç belgem gelmedi ne yapmalıyım?

-Sınav sonuç belgenizi Ankara’daki ÖSYM bürosundan veya size en yakın ÖSYM bürosundan (sitemizde her sene açıklanır büroların adresi ve telefonu) bizzat yada yakınlarınız aracılığı ile başvurarak alabilirsiniz.

E-Sınavı Kazanıldıktan Sonra Kayıt İle İlgili Sorular

1-Kayıt İçin Hangi Belgeleri İstiyorlar?

-Kayıt yaptıracak arkadaşlar okullarından ilan edilen evrakların haricinde dgsli oldukları için bir kaç farklı belgede götüreceklerdir. Bunlar;
-Myo’daki başarı ve ders notlarını gösteren transkript “myo müdürlükleri veya öğrenci işlerinden”
-Derslerin kredilerini ve konularını içeren onaylı ders içerikleri ( önemlidir, vermezseniz fazla ders alırsınız ) myo müdürlükleri veya öğrenci işlerinden onaylatmanız gerekmektedir
-Myo diplomanız veya çıkış belgesi ( staj yapmadan bunları alamazsınız ve o yüzden kazandığınız yere kayıt yaptıramazsınız.. ) “büyük ihtimal rektörlük öğrenci işlerinden”
-Lise diploması
-Dgs sonuç belgesi sizden istenecek evraklar içinde öss belgesi olacaktır ancak bu belge istekleri ayrı ayrı yazılamayacağı için öss lilere düzenlenmiştir bizler için öss belgesine gerek yoktur, eve gelen dgs sonuç belgesi verilecektir.
-Askerlik durumu belgesi myo bitirenler 2 yıl tecil hakkına sahiptir, eğer buda dolmuş ise dgs sonuç belgesi ile tecilli yazısı alabilirsiniz.. ( askerlik şubelerinden, bulunduğunuz yerde yoksa yabancı şubeden de olabilir )
-Evinize kazandığınız okuldan kayıt dosyası gelmesi muhtemeldir, bu dosyanın içinde istenilen evraklar ve doldurulacak belgeler vardır eğer gelmezse kazandığınız okulun rektörlük öğrenci işlerine sorunuz oradan da temin edip doldurabilirsiniz.

2-Sınavda Örgün Eğitimi Kazandım Aynı Anda Açıköğretimde de okuyabilir miyim?

-Evet ülkemizde 2. üniversite yasası vardır. Onun için hem açıköğretimi hemde örgün eğitimi aynı anda okuyabilir ikisine de kayıt yaptırabilirsiniz.